O muzeju

V Muzeju norosti se ukvarjamo z raziskovanjem, ohranjanjem in predstavljanjem zgodovine gradu Cmurek na Tratah, ki sodi med najstarejše in največje gradove na Slovenskem.

V muzeju združujemo moči domačini s slovenske in avstrijske strani Mure, ki se prepoznavamo kot dediščinska skupnost.

Naša zanimanja segajo na področje paleontologije, arheologije, zgodovine, arhitekture, likovne, glasbene in besedne umetnosti, kulture, naravne dediščine in nasploh čezmejnega sodelovanja.


Zasnovali smo lokalno čezmejno središče, ki je odprto v svet. 


Gradimo participatorni muzej in predstavljamo težavno dediščino. 

Ustvarjamo prostor spominjanja in spoštovanja.

Poslanstvo

Namen Muzej norosti je celovita, tako strokovna kot laična, obravnava fenomena norosti s ciljem njegove pojmovne širitve, reaktualizacije, detabuizacije, dezinstitucionalizacije in rekultivacije. Pri tem sodelujemo tako s slovenskimi organizacijami in ustanovami s tega področja, kot s podobnimi organizacijami in ustanovami po Evropi in svetu.


V Muzeju norosti si s svojimi dejavnostmi prizadevamo za ohranitev in revitalizacijo gradu Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, in tako prispevamo k procesu dezinstitucionalizacije v Sloveniji.

Vizija

Skladno s poslanstvom si v Muzeju norosti prizadevamo vzpostaviti vsebinsko zaokrožen kulturni, strokovni, socialni in turistični center, ki bo vključeval tudi intenzivno delo za oživitev kulturne in naravne dediščine v okolici gradu Cmurek, povezovanje in delovanje lokalne skupnosti ter njenega vključevanja v širšo regijo, ki ob neposredni bližini državne meje vključuje tudi avstrijske kraje. Pri tem spoštujemo načela vzdržnega razvoja in skrbi za ohranitev okolja.

194_Schloss_Ober-Mureck,_Trate_-_J.F.Kai

Zgodovina

Prve omembe gradu Cmurek segajo v 12. stoletje. Od 1401 do 1931 je z gradom upravljala štajerska rodbina Stubenberg.

 

V kratkem obdobju pred in med drugo svetovno vojno je grad pripadal posestniku Antonu Mallyu. Po drugi svetovni vojni je država Jugoslavija grad nacionalizirala in v njem uredila Zavod za duševno in živčno bolne. 

 

Leta 2004 je država zavod zaprla z argumentom, da takšne ustanove niso primerne za bivanje ljudi. To je prva institucija, ki jo je država Slovenija zaprla z namenom dezinstitucionalizacije, v njej smo uredili prostor spominjanja.

Kdo smo?

dr. Sonja Bezjak, direktorica, sonja.bezjak@muzejnorosti.eu

dr. Reinhard Padinger, tajnik, reinhard.padinger@muzejnorosti.eu

Darja Farasin, predsednica sveta zavoda, darja.farasin@muzejnorosti.eu

Elias Dorner, elias.dorner@muzejnorosti.eu

Petra Leschanz, petra.leschanz@muzejnorosti.eu

Boris Bezjak, boris.bezjak@muzejnorosti.eu

Jože Žižek, joze.zizek@muzejnorosti.eu

Monika Bezjak, monika.bezjak@muzejnorosti.eu

Andreja Divjak, andreja.divjak@muzejnorosti.eu


Metka Lampret, bralni krožek

Odriv, Metka Kitel, s.p., računovodja


SVET ZAVODA

Darja Farasin, predsednica

dr. Igor Sapač, član

dr. Vito Flaker, član

Elias Dorner, član

​​V muzeju norosti smo vsi prostovoljci.

Priznanja

Zveza društev Moja Mura

Darja Farasin, Boris Bezjak in Sonja Bezjak za sodelovanje pri ohranjanju prosto tekoče Mure

Revija Zarja, Nominacija za žensko leta

direktorica Muzeja norosti, dr. Sonja Bezjak, 2018

Priznanje KS Velka za delo v kraju

Zavod Muzej norosti, 2016

Priznanje KUD Gabrijel Kolbič za sodelovanje

Zavod Muzej norosti, 2016

Priznanje Ribiške zveze Slovenije

Boris Bezjak, za razstavo Skrivnostni svet reke Mure, 2014

 

Zavod Muzej norosti, Trate

+386 31 238 877

Trate 14c, 2213 Zgornja Velka

Davčna: 50139444

Matična: 6563309000

IBAN: SI56 2900 0005 1200 434, pri UniCredit Bank

Ministrstvo za kulturo je Muzeju norosti podelilo status delovanja v javnem interesu na področju kulture in kulturne dediščine.

©2019, Muzej norosti. Proudly created with Wix.com